Page 1.gif
Lake Samish Salmon Row & Paddle Results 2010

2010 Lake Samish Salmon Row & Paddle Results

Click the links above to see results by Categories

2010 OVERALL
PLACE OVERALL
RACERS TIME Place in
Category

Category

AGE
1 Larry Goolsby, David Jacobsen 0:41:45.64 1 High Performance Kayak 2x Open 55
2 Debbie Arthur, Morris Arthur 0:42:00.78 2 High Performance Kayak 2x Open 42
3 Alex Twist 0:42:21.28 1 Rowing Flatwater Racing Shell 1x Men 24
4 Don Kiesling 0:43:06.03 1 High Performance Kayak Men 37
5 Eric Moll 0:43:06.73 2 High Performance Kayak Men 39
6 Kirk Christensen 0:43:17.16 3 High Performance Kayak Men 46
7 Bob Maki, Richard Peterson 0:43:35.98 1 Rowing Flatwater Racing Shell 2x Men 53
8 Rob O Brien, Theresa Batty 0:44:00.73 1 Rowing Flatwater Racing Shell 2x Mixed 50
9 Jeff Bernard, Howard Lee 0:44:12.29 1 Rowing Rec II Shell 2x Men 42
10 Marc Whitlock, Rick Lingbloom 0:44:21.91 3 High Performance Kayak 2x Men 57
11 Tom Kalenius, Mike Ruth 0:44:27.76 2 Rowing Flatwater Racing Shell 2x Men 55
12 Lena Jaffe, Rebecca Goldader 0:45:42.93 1 Rowing Flatwater Racing Shell 2x Women 16
13 Brian Boatman, David Williams 0:45:45.35 1 Outrigger Canoe 2x Men 54
14 Greg Hof 0:45:55.99 2 Rowing Flatwater Racing Shell 1x Men 16
15 Warren Bruce 0:46:09.18 1 High Performance Kayak Master Men 54
16 Geoff Briggs, Lance Kahn 0:46:27.49 2 Outrigger Canoe 2x Men 60
17 Kim Cantrell 0:46:29.29 2 High Performance Kayak Master Men 51
18 Larry Bussinger 0:46:30.92 3 High Performance Kayak Master Men 61
19 Simon Brownlie 0:46:37.74 4 High Performance Kayak Men 48
20 Heather Nelson, Brandon Nelson 0:46:47.16 1 Fast Sea Kayak 2x Mixed 38
21 Reivers Dustin 0:46:49.08 4 High Performance Kayak Master Men 59
22 Paul Clement 0:46:52.21 5 High Performance Kayak Men 45
23 Jeff Hegedus 0:46:53.74 5 High Performance Kayak Master Men 51
24 Tom Fell, 0:47:04.23 4 High Performance Kayak 2x Open 0
25 Hanna Floss, Tony Andrews 0:47:26.3 2 Rowing Flatwater Racing Shell 2x Mixed 47
26 Dan Wakeland 0:47:42.08 6 High Performance Kayak Men 49
27 Gabe Starbuck, Mike Hammer 0:48:08.63 3 Outrigger Canoe 2x Men 35
28 Sam McVeety 0:48:14.55 3 Rowing Flatwater Racing Shell 1x Men 24
29 deliane klein, Cathy Curran 0:48:20.74 2 Rowing Flatwater Racing Shell 2x Women 57
30 Simone Framson, James Lai 0:48:22.97 3 Rowing Flatwater Racing Shell 2x Mixed 14
31 Roger Lamb 0:48:40.7 6 High Performance Kayak Master Men 63
32 Michael Dee 0:48:47.65 7 High Performance Kayak Master Men 50
33 Mike Gregory 0:49:16.13 8 High Performance Kayak Master Men 55
34 Autumn Rose, Chris , Mur , Emerald , Rachel , Laurie 0:49:16.32 1 Dugout War Canoe
25
35 Gary Cassulis 0:49:48.08 7 High Performance Kayak Men 45
36 Greg Bawden 0:49:58.11 8 High Performance Kayak Men 48
37 Bill Jaquette 0:50:00.91 1 Rowing Rec III Shell 1x Men 68
38 Brad Bauer 0:50:15.89 1 Outrigger Canoe 1x Men 36
39 Jim Schulz 0:50:26.37 9 High Performance Kayak Master Men 53
40 Sherri Cassuto 0:50:31.68 1 High Performance Kayak Women 53
41 john flynn 0:50:32.05 9 High Performance Kayak Men 49
42 Sue Dandridge 0:50:51.85 1 Rowing Rec II Shell 1x Women 57
43 Greg Dutton, Susan Horst 0:50:52.78 1 Sea Kayak 2x Men 48
44 Alan Lipp 0:50:56.13 2 Outrigger Canoe 1x Men 49
45 Brian Page 0:51:09.89 10 High Performance Kayak Men 43
46 Kim George, Skip Johnson 0:51:14.28 1 Outrigger Canoe 2x Mixed 54
47 Jim Heilein 0:51:38.49 11 High Performance Kayak Men 47
48 Hugh Conroy 0:52:37.36 1 Rowing Rec II Shell 1x Men 44
49 Chris Johnston, Callie Johnston 0:52:51.55 1 Rowing Rec III Shell 2x Mixed 39
50 John Rybczyk 0:53:14.05 10 High Performance Kayak Master Men 50
51 Autumn Washington, Amanda , Eddy , Travis , Sandra , Dean 0:53:54.44 2 Dugout War Canoe
30
52 michael medler 0:54:15.39 12 High Performance Kayak Men 47
53 Kristen Jacobson 0:54:25.43 2 High Performance Kayak Women 28
54 Charlie Brown 0:54:26.55 11 High Performance Kayak Master Men 59
55 jeff Davis 0:54:44.76 2 Rowing Rec III Shell 1x Men 56
56 Barb Calvert, Katherine Runyon 0:55:13 3 Rowing Flatwater Racing Shell 2x Women 54
57 Bill Armstrong 0:55:16.1 2 Rowing Rec II Shell 1x Men 58
58 Cindy Armstrong, Bill Armstrong 0:55:16.1 2 Rowing Rec III Shell 2x Mixed 58
59 Rainer Straka 0:55:28.94 3 Rowing Rec III Shell 1x Men 49
60 Fleming Brainerd, Wendy Clark 0:55:37.91 4 Rowing Flatwater Racing Shell 2x Mixed 42
61 David Pratt, James McMullen, Bob Brodie, Donn Wilson, Jack Middleton 0:55:41.56 1 4 man Gig + Coxswain
65
62 Clay Warner, Steve Bennett 0:56:19.3 4 Outrigger Canoe 2x Men 60
63 Dan Moseley 0:56:33.01 3 Outrigger Canoe 1x Men 34
64 Dean Bumstead, Devon Bumstead 0:56:35.02 2 Sea Kayak 2x Men 33
65 Vern Heikkila, Janet Heikkila 0:56:35.63 2 Outrigger Canoe 2x Mixed 69
66 Bob McBeath 0:56:45.44 1 Outrigger Canoe 1x Veteran Men 66
67 Thomas Davies 0:57:19.18 12 High Performance Kayak Master Men 57
68 Birgit Longman, Liz Hunt 0:57:22.98 1 Outrigger Canoe 2x Women 46
69 Matt Treat 0:57:44.48 1 Outrigger Canoe 1x Master Men 53
70 Daniel Prince 0:58:06.87 2 Outrigger Canoe 1x Master Men 50
71 Irena Baker 0:58:18.87 1 Rowing Flatwater Racing Shell 1x Women 55
72 Ted Scherrer 0:59:25.96 1 Fast Sea Kayak Men 60
73 Marshall Seaman 0:59:35.37 13 High Performance Kayak Master Men 55
74 Adrienne Scott 0:59:50.53 3 High Performance Kayak Women 34
75 Edoh Amiran 0:59:58.49 3 Outrigger Canoe 1x Master Men 50
76 Susan Bennerstrom, David Scherrer 1:00:23.3 1 Double Marathon Canoe Mixed 61
77 Tom Cartmill 1:00:25.5 1 Sea Kayak Men 59
78 Dan Stimac 1:00:29.55 2 Sea Kayak Men 59
79 Kevin Bowman 1:00:31.77 3 Sea Kayak Men 47
80 Lee Harrison 1:00:50.57 2 Rowing Rec II Shell 1x Women 64
81 Drew Harrison 1:00:53.53 3 Rowing Rec II Shell 1x Men 64
82 Charley Kanieski 1:01:12.55 4 Rowing Rec II Shell 1x Men 57
83 Trista Bilmer 1:01:43.14 4 High Performance Kayak Women 33
84 Jeffrey Wong, Debbie Natelson 1:02:12.2 2 Fast Sea Kayak 2x Mixed 53
85 David Halpern, Emma Schroeder 1:04:04.85 3 Outrigger Canoe 2x Mixed 32
86 Matt Stodola, Geoff Stodola 1:04:26.98 1 Double Marathon Canoe Men 41
87 Sean Stimac 1:04:42.84 13 High Performance Kayak Men 33
88 Marc Blake 1:04:43.59 14 High Performance Kayak Men 39
89 Lalo Melendez 1:05:18.65 2 Outrigger Canoe 1x Veteran Men 69
90 Joe Wermus 1:06:01.59 4 Sea Kayak Men 69
91 Tom Borst 1:06:03.55 5 Sea Kayak Men 55
92 Ben Stevens 1:06:12.04 5 Rowing Rec II Shell 1x Men 53
93 Thom Prichard 1:06:43.37 1 Single Marathon Canoe Men 59
94 Martin Myers, Doug Myers, Jodie Baunsgard, 1:07:40.55 1 Sea Kayak 3x Mixed 39
95 Greg Gilda, Lucie Gilda 1:07:48.7 1 Sea Kayak 2x Mixed 25
96 Shane Baker 1:07:54.14 3 Outrigger Canoe 1x Veteran Men 62
97 Amy Harold 1:08:21.02 1 Outrigger Canoe 1x Women 41
98 Sam Stoner, Melissa Stoner 1:08:47.95 1 Recreational Canoe Men 27
99 Dan Baharav, Eva Baharav 1:08:56.47 2 Sea Kayak 2x Mixed 70
100 Dan Mathews 1:09:02.6 2 Fast Sea Kayak Men 51
101 Raina Clark 1:09:17.11 3 Rowing Rec II Shell 1x Women 35
102 Zeke Hoskin 1:10:05.32 6 Rowing Rec II Shell 1x Men 63
103 Eric Korn 1:11:03.62 3 Fast Sea Kayak Men 46
104 Dale Plant 1:12:46.88 1 Stand Up Paddleboard 46
105 Paul La Pointe 1:14:15.89 6 Sea Kayak Men 58
106 Kimo Jandoc 1:18:25.12 2 Stand Up Paddleboard 33
107 Zoe Barton 1:20:39.02 1 Sea Kayak Women 16
108 Vadim Kin 1:20:57.87 4 Fast Sea Kayak Men 47
109 Lanny Barton 1:21:40.99 7 Sea Kayak Men 63
110 Delvan Johnston 1:23:02.21 4 Rowing Rec III Shell 1x Men 64
111 Michael Lampi 1:25:47.85 1 Pedal Boat
99